Ceny mieszkań - rynek nieruchomości.

Rynek nieruchomości 2024 - czy jest korzystną inwestycją? Czy nadal inwestowanie się opłaca?

ceny mieszkań rynek nieruchomości

Rynek nieruchomości - ceny mieszkań.

Jak zmieniają się ceny mieszkań w ostatnich latach?

Przede wszystkim powinniśmy pamiętać, że nieruchomości należą do aktywów trwałych, które nie tracą na wartości. Zdarzają się spadki i wzrost cen, ale sumując, krzywa jest zawsze wzrostowa. Obserwując obecną sytuację gospodarczą na świecie, można stwierdzić, że jest to jedna z lepszych lokat kapitału. W sytuacji galopującej inflacja, nieruchomości są dla nas gwarancją bezpiecznego ulokowania naszych pieniędzy.

Wykres ceny mieszkań w Polsce w latach 2013-2023:

ceny mieszkan

Rynek nieruchomości od zawsze przyciągał wielu ludzi, wzbudzając pozytywne i negatywne emocje. W tej chwili jeszcze więcej osób lokuje swoje oszczędności właśnie w nieruchomościach. Jedni twierdzą, że to wciąż jedna z najlepszych inwestycji, inni, że dobry czas na zakup już dawno minął. I tutaj rodzi się pytanie — czy nadal warto interesować się tego typu lokatą kapitału, czy to zbyt ryzykowny pomysł? Z całą pewnością warto. Co do ryzyka — jak w każdym rodzaju inwestycji — owszem istnieje. Jednak w przypadku kupna mieszkań/domów, możemy znacznie ograniczyć podjęcie złej decyzji, opierając się o skrupulatną i wnikliwą analizę. Nie powinniśmy zdawać się na ślepy los.

Ważną sprawą jest identyfikacja możliwości rynku. Jeżeli posiada on potencjał wzrostowy, to pozwoli osiągnąć zadowalający zysk, bez względu na to, w jakim kraju znajduje się nieruchomość. Własna nieruchomość w atrakcyjnej lokalizacji stanowi też możliwość wypoczynku w komfortowych warunkach, w dowolnym terminie i po stosunkowo niskich kosztach. Dodatkowo właściciele nieruchomości na terenie Unii Europejskiej mogą ubiegać się o prawo stałego pobytu w danym kraju, co często do zakupu motywuje inwestorów spoza UE. Posiadanie nieruchomości za granicą daje również prestiż, którego nie da się łatwo wycenić, jednak może mieć on dla nas wysoką wartość.

Dużo osób obawia się, iż w przypadku błędnej transakcji, ich standard życia znacznie się pogorszy. Czy inwestowanie to faktycznie wyrzeczenie się obecnych przyjemności na rzecz niepewnych dochodów w przyszłości? Często tak się zdarza. Na szczęście z nieruchomościami jest nieco inaczej. Nabywając dobro nieruchome, tworzymy trwałe aktywa, które przynoszą wielorakie korzyści. Zaczynają generować bierny dochód, niemalże od momentu, gdy przejdą w nasze ręce. Czyli od chwili, gdy rozpoczniemy wynajem. I tutaj jesteśmy w stanie wstępnie oszacować rentowność naszej nieruchomości. Dobrze przemyślane i zaplanowane inwestycje potrafią zwrócić się w bardzo szybkim czasie.

Wykres ceny mieszkań w Hiszpanii w latach 2011-2023:
ceny mieszkań Hiszpania

Ciekawym pomysłem jest zakup domów i apartamentów w rejonach turystycznych takich jak np. Hiszpania czy Portugalia. Tutaj sezon trwa przez cały rok, transakcja może zwrócić się nawet w ciągu paru lat. Oczywiście również inwestowanie w Polsce może być zyskownym projektem. Niektórzy uważają, że kupować należy przede wszystkim w kraju, w którym się mieszka i który się dobrze zna. Jest to tylko częściowa prawda. Bez wątpienia, jest to łatwiejsze przedsięwzięcie i niesie znacznie mniej przykrych niespodzianek związanych z nieznajomością języka, czy też przepisów prawnych danego kraju. Za to inwestowanie poza granicami naszego kraju bywa rentowniejsze, chociaż wymaga więcej pracy przy badaniu mniej znanego nam rynku. W tym miejscu każdy musi sam sobie odpowiedzieć, który wariant jest dla niego lepszy.

A co jeśli nieruchomość nie przynosi planowanych zysków? Często może to być wynikiem złego marketingu i braku wiedzy, jak skutecznie wynajmować. Niektórzy właściciele korzystają jedynie z jednego dużego portalu z wynajmem, gdzie płacą wysoką prowizję od każdego gościa. Na szczęście zawsze można się dokształcić, bo każdą nieruchomość da się wynajmować, tylko trzeba wiedzieć jak.

Jeśli mimo wszystko nasze dochody są dla nas niezadowalające, nie zostajemy z niczym, ponieważ posiadamy nieruchomość, która z czasem może zwiększać swoją wartość. Od pewnego czasu ceny nieruchomości na rynku lokalnym i w dużej przewadze na rynku europejskim, mają tendencję wzrostową i nic nie zapowiada, by w najbliższym czasie miało to ulec zmianie. Co prawda mamy trochę niepewne czasy, ale właśnie w takich momentach najwięcej zyskują nieruchomości. Jeśli więc myślisz o bezpiecznym lokowaniu kapitału, warto to zrobić jak najszybciej.

Dzisiejsza sytuacja gospodarcza na świecie zmusza nas do podejmowania przemyślanych decyzji. Czy możemy zadbać o swoją wolności niezależność finansową dzięki inwestycjom w branżę nieruchomości? Według mnie tak.

Dlaczego mimo wzrostu cen - warto inwestować w nieruchomości?

  • Trwałe aktywo: Nieruchomości są fizycznym, trwałym aktywem, które z czasem zwykle zyskuje na wartości.
  • Zabezpieczenie przed inflacją: Nieruchomości często stanowią zabezpieczenie kapitału przed inflacją, zachowując wartość w długim okresie.
  • Dochód pasywny: Inwestowanie w nieruchomości umożliwia generowanie stałego dochodu pasywnego z wynajmu.
  • Stabilność finansowa: Nieruchomości mogą przyczynić się do stabilności finansowej, dostarczając regularne przychody.
  • Dywersyfikacja portfela: Inwestowanie w nieruchomości pozwala na dywersyfikację portfela inwestycyjnego, zmniejszając ryzyko.
  • Korzyści podatkowe: Nieruchomości mogą przynieść korzyści podatkowe, takie jak odpisy amortyzacyjne, obniżające zobowiązania podatkowe.
  • Potencjał wzrostu wartości: Wartość nieruchomości ma tendencję do wzrostu w długim okresie, oferując potencjalne zyski kapitałowe.
  • Bezpieczeństwo inwestycji: Nieruchomości są uznawane za stosunkowo bezpieczną formę inwestycji w porównaniu do innych aktywów.
  • Lepsza kontrola: Inwestorzy mają większą kontrolę nad swoimi nieruchomościami w porównaniu do inwestycji w akcje czy fundusze.
  • Przewidywalność przychodów: Nieruchomości zapewniają przewidywalność przychodów, co jest korzystne dla planowania finansowego.

Ważne!

Wynajem nieruchomości w 2024 roku może być opłacalną formą inwestycji, która generuje stały dochód. Należy jednak pamiętać, że wiąże się to z pewnymi obowiązkami, takimi jak zarządzanie nieruchomością, sprzątanie i kontakt z gośćmi. Więcej informacji na ten temat w linku poniżej.

Przykładowo Hiszpania, jak i Polska oferują ciekawe możliwości dla inwestorów zainteresowanych wynajmem krótkoterminowym. Ogólnie ocenia się, że Hiszpania to rynek dojrzały z dużym potencjałem. Natomiast Polska to nadal rynek rozwijający się co daje spore możliwości. Ostateczna decyzja o zakupie nieruchomości w konkretnym kraju powinna być podyktowana indywidualnymi preferencjami inwestora, jego strategią inwestycyjną i dostępnym budżetem.

Gdzie i w jakie nieruchomości inwestować w 2024 roku?

Skuteczny Wynajem Najem krótkoterminowy jak zacząć.

Jak inwestować w nieruchomości, aby mieć wysoki zwrot z inwestycji i jak odpowiednio zoptymalizować wynajem?

Szkolenia oparte na wieloletnim doświadczeniu w inwestowanie na rynku Hiszpańskim i Polskim.

Wzory Umów Niezbędnych w Branży Nieruchomości

Wynajem krótkoterminowy na doby Skuteczny Wynajem

Aktualne wzory umów niezbędne dla wynajmu długoterminowego i krótkoterminowego nieruchomości, a także dodatkowe wzory umów wykorzystywane w branży nieruchomości. 

Zapraszamy do obserwowania naszego fanpage’a:

Zapraszamy na naszą Grupę na FB dla właścicieli i osób wynajmujących apartamenty w Hiszpanii.

Jest nas już prawie 11 000!

Wynajem krótkoterminowy na doby Skuteczny Wynajem

Zapraszamy do przeczytania najpopularniejszych naszych artykułów:

Keep4U

Keep4U – narzędzie, które ułatwia zarządzanie wynajmem Jeśli zajmujesz się wynajmem krótkoterminowym, to wiesz, jak łatwo

Czytaj więcej »