Nieruchomości Inwestycje

Nieruchomości Jak Zacząć?

Inwestowanie bez dużych pieniędzy. Czy każdy może zostać inwestorem? Czy trzeba mieć duży kapitał?

nieruchomości jak zacząć

Rozmawiamy z Sylwią Fiedler, główną założycielką Skutecznego Wynajmu — irlandzkiej firmy zrzeszającej inwestorów w branży nieruchomości.

PRO: Czy każdy może działać na rynku nieruchomości i zarabiać? I czy trzeba mieć duży kapitał startowy?

SF: Rynek nieruchomości i samo sformułowanie inwestor, czasami odstrasza. Wielu ludziom kojarzy się z inwestowaniem dużej gotówki. A nie do końca tak to musi wyglądać.

Można zainteresować się różnymi strategiami związanymi z nieruchomościami. Najbardziej popularne formy to flipy, wynajem długoterminowy, krótkoterminowy oraz wynajem na pokoje. Za to jedną z ciekawszych możliwości jest podnajem, gdzie nie musimy mieć dużej gotówki na start. Naszym atutem w tej sytuacji jest wiedza, która pozwala nam skutecznie zarządzać nieruchomościami innych osób. My zarabiamy oraz właściciele. Bardzo dobry układ dla obydwu stron.

PRO: Na czym polega podnajem? Jak to zrobić?

SF: Wyszukujemy atrakcyjne nieruchomości, które są wynajmowane na długi termin. Uzgadniamy warunki podnajmu z właścicielem. Tutaj bardzo ważna jest dobrze skonstruowana umowa.

Wymienię jako przykład kilka możliwości.

  • Remontujemy i wynajmujemy na krótki termin.
  • Remontujemy, wydzielamy dodatkowe pomieszczenia i wynajmujemy na pokoje — na długi albo krótki termin.
  • Odświeżamy lokal oraz/albo stosujemy home standing i zamieniamy wynajem długoterminowy na krótkoterminowy.

Jest to bardzo obszerny temat, ale tak w skrócie to może wyglądać.

PRO: Brzmi ciekawie, ale dla początkujących inwestorów może to być trochę trudne?

SF: Początki zawsze wydają się trudne. W naszej Grupie Rent Consulting mamy zasadę: Rób biznes, który rozumiesz. Co nie oznacza, że od początku było dla nas wszystko proste i oczywiste. Zresztą rynek się rozwija, ewaluuje i my też cały czas się uczymy.

Najważniejsze to zacząć, zdobywać wiedzę i słuchać rad ludzi, którzy sami są praktykami. I tak jak już wspominałam, można zacząć przygodę z nieruchomościami bez dużych pieniędzy.

PRO: A co z miejscem inwestycji? Czy są jakieś szczególne lokalizacje, a może najlepiej robić to w mieście, w którym mieszkamy?

SF: Przykładowo interesuje nas wynajem bezpośredni albo też w formie podnajmu. Mieszkamy w atrakcyjnej lokalizacji, czyli bardzo upraszczając — jeśli w danym mieście jest dużo turystów, albo studentów, możemy tutaj szukać pierwszych okazji inwestycyjnych.

Radziłabym na początku zrobić analizę rynku i realnie ocenić możliwości zarobkowe naszego przedsięwzięcia. Bo nie każda lokalizacja jest dochodowa i często jest tak, ze warto inwestować w inne miasta albo też i kraje. Opłaca się przeanalizować rynek i sprawdzić gdzie stopa zwrotu, czyli nasz zarobek jest większy i stabilniejszy.

PRO: Jeśli chcemy zrobić podnajem czy też wynajem daleko od miejsca zamieszkania, to jak to zorganizować? Czy taki temat jest w ogóle do ogarnięcia?

SF: Dużo osób boi się organizować wynajem, dalej niż w obrębie swojego miejsca zamieszkania. Często wynika to z braku wiedzy i umiejętności zarządzania całym przedsięwzięciem. Bardzo pomocne są wówczas odpowiednie procedury, checklisty i zautomatyzowanie całego procesu. Oczywiście można też cały czas samemu sprzątać, pilnować, wydawać klucze itd., wtedy faktycznie musimy mieszkać blisko.

Aczkolwiek w każdym biznesie przecież o to chodzi, żeby czerpać zyski przy małym nakładzie pracy. Osobiście uważam, że lepiej poświęcić czas na skalowanie i rozwijanie naszego biznesu, aniżeli samodzielnie zarządzać jednym czy też dwoma apartamentami. A nawet jeśli mamy tylko jeden apartament, to też warto sobie życie ułatwić. W takiej sytuacji miejsce nas nie ogranicza.

PRO: Jeszcze na koniec ostatnie pytanie. W jakich krajach są nieruchomości, którymi zarządzasz?

SF: W tej chwili wynajmuję oraz podnajmuję nieruchomości na długi i krótki termin w Polsce, oraz Hiszpanii. Mieszkam w Irlandii. Poza tym prowadzę studio reklamy. Chcę przez to powiedzieć, że dobra organizacja oraz wprowadzenie skali daje nam duże możliwości i swobodę działania.

Wszystkich zainteresowanych tematem nieruchomości, zapraszam na naszą stronę www.skutecznywynajem.pl. Jest tam też możliwość skorzystania ze szkoleń, które krok po kroku uczą jak skutecznie wynajmować. Zapraszam także do naszej grupy na FB: Wakacje – Hiszpania – wynajem apartamentów / mieszkań / domów

PRO: Dziękuję za rozmowę.

SF: Również dziękuję.

Nieruchomości jak zacząć?

Gdzie i w jakie nieruchomości inwestować w 2024 roku?

Skuteczny Wynajem Najem krótkoterminowy jak zacząć.

Jak inwestować w nieruchomości, aby mieć wysoki zwrot z inwestycji i jak odpowiednio zoptymalizować wynajem?

Szkolenia oparte na wieloletnim doświadczeniu w inwestowanie na rynku Hiszpańskim i Polskim.

Wzory Umów Niezbędnych w Branży Nieruchomości

Wynajem krótkoterminowy na doby Skuteczny Wynajem

Aktualne wzory umów niezbędne dla wynajmu długoterminowego i krótkoterminowego nieruchomości, a także dodatkowe wzory umów wykorzystywane w branży nieruchomości. 

Zapraszamy do obserwowania naszego fanpage’a:

Zapraszamy na naszą Grupę na FB dla właścicieli i osób wynajmujących apartamenty w Hiszpanii.

Jest nas już prawie 11 000!

Wynajem krótkoterminowy na doby Skuteczny Wynajem

Zapraszamy do przeczytania najpopularniejszych naszych artykułów: