Wynajem Krótkoterminowy - Inwestycje w Nieruchomości Hiszpania

Czy można prowadzić biznes z najmem apartamentów, gdy dzielą nas od nich tysiące kilometrów?

Wynajem krótkoterminowy na doby Skuteczny Wynajem

Wynajem Krótkoterminowy Hiszpania czy to dobry kierunek?

Inwestycje w Nieruchomości w Hiszpanii

Specjalnie dla Skutecznego Wynajmu o urokach Hiszpanii i jak „robić” Inwestycje w Nieruchomości w tym pięknym kraju – opowiada Dorota Dratwińska. Kobieta – bizneswomen – która posiada kilka apartamentów. Skutecznie nimi zarządza i wynajmuje, mieszkając daleko… bardzo daleko od nich.

PRO: Dziękuję za spotkanie i za poświęcony czas. Mieszkasz w Polsce. Jak to się stało, że zdecydowałaś się na zakup nieruchomości właśnie w Hiszpanii?

DD: Dziękuję również za spotkanie. Jak to często bywa, o różnych rzeczach decyduje przypadek i tym razem nie było inaczej. Znaleźliśmy na mapie pogody miejsce, w którym można wypoczywać cały rok. Zarówno zimą, jak i latem, klimat pozwala na zdrowy, aktywny tryb życia na świeżym powietrzu. Źródła informują, iż jest tu ponad 330 dni słonecznych w roku, a Światowa Organizacja Zdrowia twierdzi, że to najzdrowsze miejsce do zamieszkania w Europie. Postanowiliśmy kupić w tym kraju nieruchomość.

PRO: Zgadza się, Hiszpania to piękny słoneczny kraj. Kupiliście mieszkanie i od razu wiedzieliście, że będziecie je wynajmować?

DD: Przy zakupie naszego pierwszego domku, agencja, która pośredniczyła w jego zakupie, wspomniała o możliwości wynajmu. Zaczęliśmy z mężem zgłębiać temat, postanowiliśmy stworzyć swoją stronę www, rozreklamować gdzie tylko się da i sprawdzić, czy to działa.

PRO: Patrząc na Twoje dzisiejsze osiągnięcia – raczej zadziałało. Zazwyczaj jak mamy pomysł na biznes rozpoczynamy od podliczenia – czy to się opłaca. Studiowałaś finanse międzynarodowe. Pewnie z wyliczeniem, jaką stopę zwrotu może przynieść inwestycja w nieruchomości, w Hiszpanii – nie miałaś problemu?

DD: Oczywiście, że mieliśmy swoje wyliczenia. Ale początkowo nasz ambitny plan się zupełnie rozjechał. Moim zdaniem trudno jest dokładnie przewidzieć obłożenie najmu, startując od zera, bez doświadczenia. Musieliśmy się dużo nauczyć. Czasami warto od samego początku zainwestować w wiedzę i słuchać rad bardziej doświadczonych inwestorów. Uczyliśmy się, często na własnych błędach. Analizowaliśmy ceny wynajmu podobnych nieruchomości oraz ich roczne obłożenie. Wracając jednak do kwestii finansowych, dla nas równie istotne było to, iż wartość każdej naszej nieruchomości rośnie z roku na rok. Czyli jest to forma lokaty, która nie traci na wartości, a wręcz przeciwnie zyskuje.

PRO: Zgadzam się z Tobą, są tzw. aktywa trwałe, na których nie tracimy, tylko ich wartość wzrasta. Wiem, że w tej chwili, Twój biznes najmu na doby kwitnie i zainwestowanie w nieruchomości było dobrą decyzją. Masz ładną stronę internetową, dodatkowo z kolumną poświęconą opowieściom o Hiszpanii. Można tam znaleźć dużo ciekawych historii i pięknych zdjęć. Poza tym Twój fanpage ma prawie 16000 polubień! Jestem pod wrażeniem. Musiałaś w to wszystko włożyć sporo pracy.

DD: Tak, to prawda. Jesteśmy razem z mężem bardzo mocno zaangażowani w naszą działalność związaną z wynajmem. Zarówno dbamy o naszych gości podczas pobytu u nas, jak i o nasz wizerunek. Zarówno nasza strona internetowa, jak i fanpage cały czas się rozwijają. Nie korzystamy z usług firm zewnętrznych, a każdy nasz pobyt w Hiszpanii wykorzystujemy by poszerzać naszą wiedzę o regionie i móc się podzielić tą wiedzą z naszymi gośćmi.

PRO: Czym się różni wynajem nieruchomości w Hiszpanii w porównaniu do polskiego rynku?

DD: Nie mam porównania do wynajmu na rynku polskim, bo nigdy tutaj nie wynajmowałam. Dla mnie ciekawszą opcją był wybór Hiszpanii.

PRO: Niektórzy twierdzą, że Hiszpanie to trudni partnerzy biznesowi i ciężko z nim przeprowadzać transakcję oraz zaplanować inwestycje. Mentalność południowców jest inna niż Polaków, są bardziej radośni i więcej czasu poświęcają na rozrywkę. Ale czy to źle, czy to aż tak bardzo przeszkadza, gdy się prowadzi biznes w Hiszpanii?

DD: Trzeba się do pewnych rzeczy przyzwyczaić. Na początku to denerwuje, że ktoś jest niepunktualny, nie odpisuje na maile tak szybko, jak my byśmy chcieli, czy też nie odbiera telefonu. Hiszpanie mają zakorzenione inne wartości. Dla nich rodzina, wolny czas, czy spotkania z przyjaciółmi są często ważniejsze niż interesy. Trzeba to zrozumieć i zaakceptować.

PRO: Dużo osób twierdzi też, że nie można skutecznie zorganizować wynajmu krótkoterminowego, jeśli mieszkamy z dala od naszego biznesu. Czy zgadzasz się z tym? Jak sobie radzisz?

DD: Uważam, że to może być trudne, jeśli nie wiemy jak zorganizować i przygotować całość. Dużo też zależy od tego, jak ułożymy sobie współpracę z firmami bądź osobami na miejscu. Bardzo ważne jest w tym wypadku zaufanie, lojalność, a także sumienność i wzajemny szacunek. Poza tym warto zautomatyzować nasz biznes.

PRO: Tobie się jednak to doskonale udało. Uważam, że mając odpowiednią wiedzę, co, jak i kiedy należy zrobić, można sobie z organizacją na odległość poradzić. A jak jest według Ciebie z rynkiem hiszpańskim, jeśli chodzi o poziom cen za mieszkania? Ty zakupiłaś tam już kilka nieruchomości. Czy ceny za apartamenty w Hiszpanii są nadal atrakcyjne?

DD: Moim zdaniem ceny nieruchomości w Hiszpanii nadal korzystnie wypadają na tle Europy. W regionie, gdzie mam apartamenty buduje się bardzo dużo nowych nieruchomości, co sugeruje, że dużo inwestorów interesuje się tym rynkiem. Na rynku wtórnym również panuje duża rotacja, często zdarzają się okazje, w które warto zainwestować. Osobiście jestem zwolennikiem szukania korzystnej inwestycji w nieruchomościach na rynku wtórnym.

PRO: Co powiedziałbyś innym, którzy myślą o zakupie apartamentu w Hiszpanii, ale cały czas się wahają?

DD: Po naszych wieloletnich doświadczeniach mogę powiedzieć, iż w dalszym ciągu warto zastanowić się nad inwestycją w nieruchomość, ale należy sobie odpowiedzieć na kilka pytań: przede wszystkim czy kupujemy dla siebie, czy też chcemy wynajmować. A jeśli tak – czy na krótko, czy długoterminowo. Nie każdy zakup nieruchomości musi być opłacalny w kontekście samego wzrostu ceny nieruchomości. Natomiast wynajem nie jest taki łatwy, jak się niektórym wydaje. Trzeba się go nauczyć.

Najlepiej przed podjęciem decyzji o tego typu inwestycji rozeznać się na rynku i zaczerpnąć trochę wiedzy, na czym polega i jak się organizuje wynajem. W tym temacie wy – skuteczny wynajem – jesteście skarbnicą wiedzy. Jeśli ktoś szuka informacji, zawsze polecam wasze prelekcje na żywo – dają dużego kopa do działania, albo też szkolenia – które, prowadzą krok po kroku.

Bo od samego początku, zanim jeszcze kupimy nieruchomość, warto znać główne czynniki, które wpływają na rentowność najmu. Im lepiej jesteśmy do tego przygotowani, tym większa szansa na sukces. 

PRO: To prawda, nie jest to łatwy biznes. Niektórym się wydaje, że nic nie trzeba przy nim robić. A to tak nie jest. Za to, jak ktoś wie jak prowadzić najem i wszystko zorganizować, może osiągnąć duży sukces. Zresztą sama jesteś tego przykładem. Dużo pracy i serca włożyłaś w swoją inwestycję. Ale z całą pewnością mogę powiedzieć, że widać tego efekty i odniosłaś sukces. Z wypoczynku w Twoich apartamentach, korzysta dużo osób i na brak rezerwacji nie możesz narzekać. Gdzie można Cię znaleźć?

DD: Oczywiście w Costa Blanca. Obecnie posiadamy tam trzy nieruchomości o różnej wielkości i standardzie: bungalow Lomas Del Golf, domek szeregowy Casa Alegria, oraz ekskluzywną willę Tres Suertes. Każda z tych nieruchomości przeznaczona jest dla innego klienta, każda z nich wymaga innego nakładu czasu i posiada inny potencjał wynajmu. Zapraszam serdecznie do wypoczynku w naszych domkach w Hiszpanii oraz zachęcam do odwiedzin strony internetowej www.costablanca-golf.com, oraz śledzenia naszych promocji i ciekawostek na fanpage’u: www.facebook.com/lomasdelgolfpl

PRO: Jesteś osobą, która ma dużo różnych pomysłów i z pełnym zapałem je realizuje. Może pochwalisz się swoim nowym projektem?

DD: To prawda, nie lubię się nudzić. W trakcie realizacji jest nowa idea, którą razem z mężem wspólnie tworzymy. W najbliższym czasie ukaże się nasza książka. Przewodnik albo może bardziej poradnik dla osób, które chcą zainwestować w nieruchomości w południowej Costa Blance. Już teraz zapraszamy do lektury.

PRO: Bardzo ciekawy temat i myślę, że wielu osobom może się przydać. Gratuluję inwencji twórczej. Gdzie będzie można znaleźć Waszą książkę?

DD: Książkę będzie można zakupić bezpośrednio u nas, o czym będziemy informować zarówno na naszej stronie www jak i fanpage’u.

PRO: Dziękuję za poświęcony czas i interesującą rozmowę.

DD. Również dziękuję za zaproszenie i miłą rozmowę.

Jeśli szukasz więcej informacji - Jak w bezpieczny sposób zainwestować w nieruchomości i generować zyski? - kliknij link poniżej:

Gdzie i w jakie nieruchomości inwestować w 2024 roku?

Kurs Wynajem Krótkoterminowy

Jak inwestować w nieruchomości, aby mieć wysoki zwrot z inwestycji i jak odpowiednio zoptymalizować wynajem?

Szkolenia oparte na wieloletnim doświadczeniu w inwestowanie na rynku Hiszpańskim i Polskim.

Wzory Umów Niezbędnych w Branży Nieruchomości

Wynajem krótkoterminowy na doby Skuteczny Wynajem

Aktualne wzory umów niezbędne dla wynajmu długoterminowego i krótkoterminowego nieruchomości, a także dodatkowe wzory umów wykorzystywane w branży nieruchomości. 

Zapraszamy do obserwowania naszego fanpage’a:

Zapraszamy na naszą Grupę na FB dla właścicieli i osób wynajmujących apartamenty w Hiszpanii.

Jest nas już prawie 11 000!

Wynajem krótkoterminowy na doby Skuteczny Wynajem

Zapraszamy do przeczytania najpopularniejszych naszych artykułów: