Czy wynajem krótkoterminowy się opłaca? Czy można wynająć każdą nieruchomość?

wynajem krotkoterminowy

Kwota, którą można uzyskać z wynajmu wakacyjnego, będzie zależeć między innymi od lokalizacji, sytuacji ekonomicznej na świecie i w danym kraju, a także od pogody w danym rejonie. Jest też wiele innych czynników, które wpływają na atrakcyjność naszej oferty. Analizy rynkowe pokazują, że największe zyski z nieruchomości na wynajem można uzyskać w popularnych miejscowościach turystycznych. Najwyższy zwrot przynoszą komfortowe apartamenty w kurortach z basenem, widokiem na morze, w górach oraz blisko pól golfowych. Propozycją, która cieszy się w ostatnich latach również dużą popularnością, jest agroturystyka. Kolejnym interesującym miejscem są stolice różnych państw. Ale nie tylko takie nieruchomości się wynajmują.

Ogólnie rzecz biorąc, każde mieszkanie ma swoje atuty, tylko trzeba je odpowiednio wyeksponować. Poza tym musimy określić, jaka jest nasza grupa docelowa i to specjalnie dla niej przygotować naszą propozycję wynajmu. Dobry plan marketingowy i odpowiednio przygotowana oferta pozwalają w zasadzie wynająć każdą nieruchomość. Potrzebujemy tylko odpowiedniej wiedzy i właściwych narzędzi marketingowych. Dochodowość wynajmu zależy przede wszystkim od nas, od efektywnego poszukiwania turystów i umiejętności bycia dobrym gospodarzem.

Jeżeli decydujemy się, aby nieruchomość przynosiła przychody z wynajmu, należy wkalkulować koszty bieżące związane z każdorazowym przygotowaniem lokalu dla turystów tj. sprzątaniem i ewentualnymi drobnymi remontami. Pamiętajmy też o podliczeniu takich kosztów comiesięcznych jak: opłata za prąd, gaz i np. koszty kredytu. W celu obsługi naszego apartamentu możemy wynająć wyspecjalizowaną lokalną firmę. Możemy oczywiście też samemu zająć się wszystkim, co związane jest z obsługa gości. Jeśli jednak nie mieszkamy w pobliżu, a czasami wręcz bardzo daleko, najlepiej poszukać osób, którym możemy zaufać i powierzyć im takie obowiązki jak np. sprzątanie — za ustaloną wcześniej zapłatę.

Wynajem krótkoterminowy od niedawna zaczął stanowić konkurencję dla drogich hoteli, oferując równie komfortowe warunki zakwaterowania, jednak w sporo w niższej cenie. Dla często podróżujących osób taka forma noclegu nie jest już nowością. Wciąż jednak istnieje spora przestrzeń na kolejne nieruchomości przeznaczone pod najem krótkookresowy. Wszystko w naszych rękach.

Jeśli uda nam się już pozyskać klientów, dajmy z siebie wszystko, by poczuli się oni jak u siebie w domu. Nie ma przecież lepszej reklamy od rekomendacji zadowolonych poprzedników.

Jak w prosty i bezpieczny sposób, zwiększyć zyski z nieruchomości?