Czy rynek nieruchomości w Polsce ostatnio się zmienił? Rozmawiamy z Michałem Suszka.

Skuteczny Wynajem Najem krótkoterminowy jak zacząć.

Specjalnie dla Skutecznego Wynajmu udzielił wywiadu Michał Suszka – właściciel Biura Obrotu Nieruchomościami, który działa na rynku nieruchomości od 1996 roku. Rynek nieruchomości w Polsce nie ma przed nim tajemnic. Jego wieloletnie doświadczenie i duża wiedza jest fundamentem wielu udanych transakcji na przełomie ponad 20 lat.

PRO: Dziękuję, że chcesz się z nami podzielić Twoją analizą rynku nieruchomości w Polsce. Dużo osób się niepokoi, że rynek nieruchomości się ostatnio zmienił i inwestowanie w nieruchomości nie jest już tak opłacalne, jak kiedyś. Czy to prawda?
MS: Dziękuję również za zaproszenie.
Tak, rynek nieruchomości zmienił się w ciągu ostatnich kilku lat, głównie cenowo, ale też pod względem wymagań klientów co do jakości nabywanych lokali. Wzrost cen nieruchomości obserwujemy już od kilku dobrych lat, rekordowo ceny skoczyły w ciągu ostatnich 2 lat. W chwili obecnej – w moim odczuciu – rynek zaczyna się stabilizować, aczkolwiek cały czas odczuwalny jest minimalny wzrost cen. Myślę, że spowodowane jest to tym, że oferta kredytowa od dłuższego czasu jest bardzo atrakcyjna, poza tym ustabilizował się rynek pracy, a co za tym idzie więcej osób stać na kredyt. Z drugiej strony dużo transakcji, zwłaszcza przy zakupie mieszkań 1,2 pokojowych odbywa się za pomocą gotówki. Myślę, że wiąże się to z tym, że banki oferują mało atrakcyjne oprocentowanie lokat i część inwestorów nabywa lokale, z myślą o lepszym lokowaniu kapitału a przy okazji zarabiają na wynajmie.

PRO: Jakiego typu nieruchomości najlepiej się sprzedają?
MS: 
Kilkanaście lat wcześniej podczas ostatniej hossy sprzedawało się dosłownie wszystko, w chwili obecnej coraz większa liczba klientów zwraca uwagę na standard wykończenia lokalu, jakość materiałów, lokalizację. Oczywiście, sprzedają się też lokale w gorszym standardzie, ale tu już klientów przyciąga najczęściej atrakcyjna oferta cenowa. Najbardziej poszukiwane są mieszkania 1, 2, 3-pokojowe w budynkach wybudowanych po 2000 r., najchętniej w technologii tradycyjnej. Chociaż inwestorzy szukający mieszkań  pod wynajem, zwracają uwagę głównie na lokalizację i dobre połączenie komunikacyjne.

PRO: Czy ceny nieruchomości nadal będą rosły?
MS: Trudne pytanie i jeszcze trudniej na nie odpowiedzieć. Z obserwacji rynku pracy, cen materiałów budowlanych oraz tanich kredytów hipotecznych można  wysnuć wnioski, że ceny nieruchomości mogą nadal utrzymywać trend wzrostowy, ale co pokaże rzeczywistość to trudno ocenić. Po pęknięciu ostatniej „bańki mieszkaniowej” ceny spadły, ale po kilku latach znów wróciły do tych najwyższych i obecnie  dużo je przewyższają. Także z mojego doświadczenia na zakupie nieruchomości raczej się nie straci.

PRO: Wiem, że Twoimi klientami są również inwestorzy. Jakie inwestycje są najbardziej opłacalne albo może inaczej, z jakim strategiami biznesowymi się najczęściej spotykasz?
MS: Jest grono klientów, którzy szukają mieszkań do remontu, tzw. Fliperzy. Są też klienci, którzy inwestują długoterminowo, co jest bardzo dobrą strategią. W większych miastach w Polsce ciągle brakuje mieszkań do wynajęcia i taki zakup jest bardzo dobrą inwestycją. Mieszkania do wynajęcia w dobrym standardzie są cały czas poszukiwane. Inną opłacalną strategią jest też wynajem krótkoterminowy, który cieszy się dużym zainteresowaniem i potrafi przynieść wysoki dochód.

PRO: Jakie największe pułapki czyhają na osoby, które chcą kupić nieruchomość?
MS: 
Co do pułapek związanych z zakupem nieruchomości zapraszam do korzystania z usług profesjonalistów. Zakup nieruchomości zawsze wiąże się z emocjami, nieraz ze stresem i można przeoczyć ważne elementy transakcji. Licencjonowany Pośrednik patrzy chłodnym okiem, doradzi oraz posiada ubezpieczenie, także pieniądze klienta są bezpieczne.

PRO: Kilka rad dla początkujących inwestorów?
MS: 
Przede wszystkim inwestor powinien zastanowić się, jaki ma plan związany z zakupem nieruchomości, czy jest to wynajem krótkoterminowy, czy np. najem okazjonalny. W pierwszym przypadku musi szukać nieruchomości położonych blisko Centrum, albo też innych atrakcji, turyści muszą być dobrze skomunikowani. W drugim odległość od centrum nie ma już tak dużego znaczenia. Również powinien zwrócić uwagę na stan budynku, wysokość opłat administracyjnych, możliwość zaparkowania auta itp.
PRO: Dziękuję za rozmowę i cenne rady.
MS: Dziękuję.

Jak w prosty i bezpieczny sposób, zwiększyć zyski z nieruchomości?