Rynek nieruchomości od zawsze przyciągał wielu ludzi.

Czy w XXI w. rynek nieruchomości jest nadal korzystną inwestycją? Czy nadal inwestowanie się opłaca?

Rynek nieruchomości od zawsze przyciągał wielu ludzi, wzbudzając pozytywne i negatywne emocje. Jedni twierdzą, że to wciąż jedna z najlepszych inwestycji, inni, że dobry czas na zakup już dawno minął. I tutaj rodzi się pytanie — czy nadal warto interesować się tego typu lokatą kapitału, czy to zbyt ryzykowny pomysł? Z całą pewnością warto. Co do ryzyka — jak w każdym rodzaju inwestycji — owszem istnieje. Jednak w przypadku kupna mieszkań/domów, możemy znacznie ograniczyć podjęcie złej decyzji, opierając się o skrupulatną i wnikliwą analizę. Nie powinniśmy zdawać się na ślepy los.

Ważną sprawą jest identyfikacja możliwości rynku. Jeżeli posiada on potencjał wzrostowy, to pozwoli osiągnąć zadowalający zysk, bez względu na to, w jakim kraju znajduje się nieruchomość. Własna nieruchomość w atrakcyjnej lokalizacji stanowi też możliwość wypoczynku w komfortowych warunkach, w dowolnym terminie i po stosunkowo niskich kosztach. Dodatkowo właściciele nieruchomości na terenie Unii Europejskiej mogą ubiegać się o prawo stałego pobytu w danym kraju, co często do zakupu motywuje inwestorów spoza UE. Posiadanie nieruchomości za granicą daje również prestiż, którego nie da się łatwo wycenić, jednak może mieć on dla nas wysoką wartość.

Dużo osób obawia się, iż w przypadku błędnej transakcji, ich standard życia znacznie się pogorszy. Czy inwestowanie to faktycznie wyrzeczenie się obecnych przyjemności na rzecz niepewnych dochodów w przyszłości? Często tak się zdarza. Na szczęście z nieruchomościami jest nieco inaczej. Nabywając dobro nieruchome, tworzymy trwałe aktywa, które przynoszą wielorakie korzyści. Zaczynają generować bierny dochód, niemalże od momentu, gdy przejdą w nasze ręce. Czyli od chwili, gdy rozpoczniemy wynajem. I tutaj jesteśmy w stanie wstępnie oszacować rentowność naszej nieruchomości. Dobrze przemyślane i zaplanowane inwestycje potrafią zwrócić się w bardzo szybkim czasie.

Ciekawym pomysłem jest zakup domów i apartamentów w rejonach turystycznych takich jak np. Hiszpania czy Portugalia. Tutaj sezon trwa przez cały rok, transakcja może zwrócić się nawet w ciągu paru lat. Oczywiście również inwestowanie w Polsce może być zyskownym projektem. Niektórzy uważają, że kupować należy przede wszystkim w kraju, w którym się mieszka i który się dobrze zna. Jest to tylko częściowa prawda. Bez wątpienia, jest to łatwiejsze przedsięwzięcie i niesie znacznie mniej przykrych niespodzianek związanych z nieznajomością języka, czy też przepisów prawnych danego kraju. Za to inwestowanie poza granicami naszego kraju bywa rentowniejsze, chociaż wymaga więcej pracy przy badaniu mniej znanego nam rynku. W tym miejscu każdy musi sam sobie odpowiedzieć, który wariant jest dla niego lepszy.

A co jeśli nieruchomość nie przynosi planowanych zysków? Często może to być wynikiem złego marketingu i braku wiedzy, jak skutecznie wynajmować. Niektórzy właściciele korzystają jedynie z jednego dużego portalu z wynajmem, gdzie płacą wysoką prowizję od każdego gościa. Na szczęście zawsze można się dokształcić, bo każdą nieruchomość da się wynajmować, tylko trzeba wiedzieć jak.

Jeśli mimo wszystko nasze dochody są dla nas niezadowalające, nie zostajemy z niczym, ponieważ posiadamy nieruchomość, która z czasem może zwiększać swoją wartość. Od pewnego czasu ceny nieruchomości na rynku lokalnym i w dużej przewadze na rynku europejskim, mają tendencję wzrostową i nic nie zapowiada, by w najbliższym czasie miało to ulec zmianie. Co prawda parę lat temu ten wzrost był większy, ale nadal się utrzymuje.

Czyżby nadchodzący okres był dobrym czasem na zdobycie bogactwa i niezależności finansowej dzięki inwestycjom w branżę nieruchomości? No cóż, zapewne wkrótce się przekonamy. Faktem jest, że każdego dnia coraz to nowe osoby stają się inwestorami w branży nieruchomości.